Hava Durumu

 EDIRNE

Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_counterBugün127
mod_vvisit_counterDün412
mod_vvisit_counterBu Ay12784
mod_vvisit_counterToplam1136025
Yolageldi Köyü
Salı, 24 Ocak 2012 17:27

Tarihi

Köyün halkı Selvi kazası ve Selvi kazasının Dereli, Buvatma ve Yamak köylerinden gelmiştir.

Köyümüz Edirne ili Havsa ilçesine bağlıdır. İlçeye uzaklığı 12 km'dir. Nüfusu 1151’dir. 273 hanedir. Birçok ailenin birbirleriyle kan bağı bulunmaktadır. Köyün kurucusu Hacı İbrahim Ağa ve oğlu Kasım Yolageldili olduğu belirlenmiştir. Köyümüzün kuzeyinde Hazinedar, güneyinde Kuleli, doğusunda Mutlu (Kofalça), batısında Taptık, güneybatısında Necatiye köyleri bulunmaktadır. Köyümüzün doğu kenarında İnece (Teke) deresi akmaktadır. Haznedar köyünden sonra iki kola ayrılan dere köy sınırları içinde iki ayrı koldan akmakta, ana dere ve bayır altı deresi olarak adlandırılmaktadır. Geçmişte yazın suyu kesiliyorsa da günümüzde Kayalı Barajı’ndan sürekli su verilmekte ve sulama yapılmaktadır.

Bugün köyümüzde yaşayanların atalarının Bulgaristan’ın Servi kasabası ve bu kasabaya bağlı çok yakın olan Buvatma, Yamak köylerinden 1878 yılı Osmanlı-Rus Savaşı’ndan (93 Harbi) sonra yaşadıkları yerleri terk ederek köyümüze geldikleri bilinmektedir. Bulgaristan’dan gelişte, köylülerin bir kısmının Tekirdağ ilinin Mahramlı- Karacakılavuz, Bursa Kemalpaşa, Çanakkale Lapseki- Suluca köyüne yerleştikleri saptanmıştır. Halen oralarda akrabalıkların olduğu geliş-gidişlerin yapıldığı bilinmektedir.

Köyün gelenekleri

Köyün düğün geleneği,

Köyde sünnet veya evlenme düğünleri yapıldığı zaman düğün hane sahibine herkes gücü yettiği kadar kapalı zarf içinde isminide yazarak yardım parası verir böylece düğün günü ve gecesi yapılan yemek çalgı vesaire masrafları komşular tarafından sağlanmış olur.

Köyün yemekleri: tarhana

Köyün yemeklerinden olmassa olmazlarının arasında (darhane) modern adı ile tarhana çorbası er hane de kış boyunca yetecek kadar, sonbahar ayında hazırlanıp mutfağa konulur.

Yolageldi çorbası

Özellikle düğün yemekleri ile birlikte yapılan (Tavuk Göğsü ile yapılan) yolageldi çorbası adı verilen ve paça adı ilede anılan bir yemek çeşidi vardır.

Dini bayramlarımızın ilk günü

Bayram sabahı topluca camilerinde bayram namazı kılındıktan sonra merkez camii önünde toplanılarak, en yaşlıdan en küçüğe doğru topluca bayramlaşılır, dargınlar da birbirleriyle bayramlaşır, topluca mezarlığa giderek kur'an okunur ve yakın akrabaların mezarları ziyaret edilir.

Coğrafya 

Edirne iline 38 km, Havsa ilçesine 13 km uzaklıktadır.

Bu Makale 4157 Defa Okunmustur.
 

Site Istatistikleri

Aktif Uyeler:170
Son Uyemiz:abbas
Son Ziyaretci:admin
Bolum:6
Kategori:7
Icerik Okunma:1650421
İçerik:837

Kimler Sitede

Suan Sitede:
  • 78 ziyaretci