Hava Durumu

 EDIRNE

Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_counterBugün141
mod_vvisit_counterDün412
mod_vvisit_counterBu Ay12798
mod_vvisit_counterToplam1136039
Tahal Köyü
Çarşamba, 10 Mart 2010 01:07

Tahal köyü, doğusunda Pehlivanköy ilçesine bağlı Yeşilova, batısında Uzunköprü ilçesine bağlı Kırcasalih kasabası ve Aslıhan köyü, güneyinde Pehlivanköy ilçesine bağlı Kumköy ile Hıdırca köyleri ve kuzeyinde Bakışlar köyü bulunmaktadır. Bu sınırlar içerisinde 10.500 dekar arazisi bulunmaktadır. Buna ilaveten 1400 dekar da otlakiyesi bulunuyor. Dağı, ormanı, sazlık ve bataklık yeri yoktur. Toprağı hafif engebeli ve kumsaldır.

Köy, Havsa-Uzunköprü asvaltma 5 km. mesafede stablize bir yolla bağlıdır. Bu asvalt yolun doğu bölümünde ile 41, ilçeye 115 km. uzaklıktadır.

93 harbinden sonra (1877 Osmanlı-Rus Savaşı) Bulgaristan'dan gelen bir kafile göçmen, boş bulunan bu araziye yerleşmişler. Daha sonraki yıllarda Yunanistan'dan gelen göçmenlerle bu günkü duruma gelmiş. Pehlivanköy o zamanlar Havsa kazasına bağlı PAVLİ isminde bir köydü. Burada tren istasyonu olduğu için Havsa'dan ihracı gerekli bütün nakliye işleri bu tren istasyonundan yapıldığı için bu yol güzergahı çok işlekti ve Tahal köyü de bu yol üzerine kurulmuştur. Pavli istasyonuna yakın ve düz yerde bulunan köyün yerinde, Rumlar buraya Tahıl pazarını kurarlarmış, üretilen tahıllar buradan pazarlamıyorlardı. Tahıl sözcüğü, "TAHAL" olarak değiştirildi ve köyün adı oldu.

Aile, ana-baba ve çocuklardan oluşmaktadır. Ailede söz büyüğündür. Birçok erkek çocukların bulunması halinde evlenme ve askerden dönüşün ardından ayrılma olmaktadır. Baba, ayrılan oğluna ev yapımında yardımcı olur. Bir miktar arazi de verir. Kardeşler arasında işbirliği nadiren olur.

Ailenin isteği ile evlenmeler olduğu gibi, kız-oğlan isteği doğrultusunda da oluyor. Geçmiş dönemlerde evlenmeler, ana-baba isteği ile görücü usulüyle olurdu. Düğünler, davul-zurna ve ince çalgılarla yapılır. Genellikle cuma günü başlayan evlenme düğünü pazar günü bitmektedir.

Köyde Türk geleneği doğrultusunda, ahlaki tutumlar devam etmektedir. Dini inançta, aileler arasında farklılıklar görüldüğü gibi, aile içinde bulunan kişiler arasında da farklılıklar görülüyor. Genelde dini inançlara saygı vardır.

Bazı batıl inançlar da vardır. Pazartesi ve perşembe günleri dışında çamaşır yıkamak ve ve temizliği sakıncalı görülmektedir. Küçük çocuğu ölen anneler bayramdan bir gün önce (Arife günü) ellerine kına yakar. Çocuğun el öpmeye geleceği inancı vardır. Hıdırlezden bir hafta öncesi, çarşamba ve perşembe günleri iş yapılmaz.

Geçmişte Hıdırlez şenlikleri yapılırdı. Hıdırlezden birkaç gün öncesi, bir araya gelen kızlar, yüzük, küpe ve bileziklerini bir çömleğin içine koyup saklarlar. Hıdırellez günü, yüzü örtülü bir kız, çömlekten konulan eşyaları teker teker çıkarırken, diğer kızlar mani söylerler. Bu manilerden geleceğe ait mana çıkarılır. Hıdırlezden bir gün önce akşam üstü evler önünde ateş yakılır, ateşin üzerinden atlama yapılır.

Köyde en çok söylenen türkülerden bazı parçalar :

Tek turnamın eski saray mekanı,

Bezirganlar açmaz oldu dükkanı,

Güzellerin burasıdır mekanı,

Araya araya buldum izini,

Bu Makale 5696 Defa Okunmustur.
 

Site Istatistikleri

Aktif Uyeler:170
Son Uyemiz:abbas
Son Ziyaretci:admin
Bolum:6
Kategori:7
Icerik Okunma:1650464
İçerik:837

Kimler Sitede

Suan Sitede:
  • 68 ziyaretci