Hava Durumu

 EDIRNE

Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_counterBugün208
mod_vvisit_counterDün302
mod_vvisit_counterBu Ay1667
mod_vvisit_counterToplam1144999
Sokollu Camii
Çarşamba, 10 Mart 2010 00:44

SOKOLLU MEHMET PAŞA CAMİİ

CAMİ; Sokollu Mehmet Paşa tarafından (H.984 M. 1577) yılında oğlu Kasım Paşa adına yaptırdığı külliyedendir.Kurt Bey ve Kurt Kasım Paşa, Sokollu Mehmet Paşa'nın iki oğlundan biridir.

Külliye geniş bir yer tutmaktadır.Beş bin at ve deveyi barındıracak büyüklükte ki Kervansaray,İmaret,Medrese ve 300 kubbeli dükkan yıkılmıştır. Çifte hamam ise bugün hala harap durumdadır.

Cami 1752 yılındaki bir depremde büyük hasar görmüş,doğudaki minare tamamen yıkılmış, batıdaki minare de az hasarlı olarak onarılmıştır. Bu gün doğudaki minarenin sadece kaidesi mevcuttur. 1877-78 Osmanlı-Rus savaşında cami kubbesi ile son cemaat kubbeleri yıkılmış ,1880 yılından sonra caminin onarımında üst çatı olarak yapılan kiremitle örtülmüş ve hizmete açılmıştır. 1912-1913 Balkan Savaşı'nda ,Bulgarlar tarafından yıkılan cami uzun yıllar harabe durumunda kalmış, 1939 yılında KAZIM DİRİK PAŞA tarafından onarılarak bu günkü duruma getirilerek hizmete açılmıştır.

CAMİNİN ÖZELLİKLERİ

 Cami kare planlı, tek kubbeli, iki minareli ve son cemaat yeri bulunan(şu anda yıkılmış durumda) sade bir yapı olmasına rağmen son derece anıtsal bir görüntüsü vardır. Üst örtü tamamen yenilenircesine onarılmıştır. Son cemaat yerinin kalan izlerden anlaşıldığına göre üç kubbe ile örtülü olması gerekiyor.Dört sütuna dayalı bu üç örtü üç yandan kemerlerle avluya açılıyordu.Buradaki iki mihrap nişli kapı ve pencereler arasında yer alır.Giriş mekanı derin kas kemerli olup üzerinde müezzin mahfelini taşımaktadır.Mihrap mermerdir ve iki yanında iki burmalı sütun vardır. Mermer minber çok sadedir. Ahşap dolap kapakları geometrik geçmelidir.Cami kapısında rumi-palmet geçmeli tunç tutacak ilgi çekicidir.

Bu Makale 5494 Defa Okunmustur.
 

Site Istatistikleri

Aktif Uyeler:170
Son Uyemiz:abbas
Son Ziyaretci:admin
Bolum:6
Kategori:7
Icerik Okunma:1656633
İçerik:837

Kimler Sitede

Suan Sitede:
  • 16 ziyaretci