Hava Durumu

 EDIRNE

Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_counterBugün195
mod_vvisit_counterDün302
mod_vvisit_counterBu Ay1654
mod_vvisit_counterToplam1144986
Musulça Köyü
Çarşamba, 10 Mart 2010 01:04

Köy İlçenin 16 km. kuzey doğusunda bulunmaktadır. Arpaç, Habiller, Hasköy, ve Geçkinli köyleri ile çevrili bulunan köyün, 13 bin dekar arazisi bulunmaktadır. Dağı, bataklığı, sazlık ve göl yeri yoktur. Akar suyu, Süleoğlu deresi ve köyün doğusundan geçer.

Köy Süleoğlu asfaltm 1,5 km batısında yer almaktadır. Asfalta kadar stablize yolu ve dere üzerinde köprüsü bulunmaktadır. Ev konumları, pek dağınık olmamakla beraber, bitişikte değildir. 127 haneden ibaret köyün evleri, hafif meyilli bir satıh üzerinde bulunmaktadır. Bu binalardan, 1 adedi üç katlı, 5 adedi 2 katlı, 121 adedi tek kat üzerine inşa edilmişler. 92 adedi 4 oda 1 salon, 25 adedi 3 oda 1 salon ve 10 adedi 2 oda 1 salon biçimindedir. %8 i betonarme, %2 i biriket, %15 i tuğla ve %75 i kerpiç malzemesiyle inşa edilmişler. Damlar, çatılı ve kiremit örtülüdür.

Köyün kuruluşu ile ilgili kesin bir bilgi yok. Söylentilere göre, köyün bulunduğu yerde çok önceleri bir Hristiyan köyü varmış. Köy civarında bulunan mezar taşlarından da anlaşılmaktadır. Osmanlılar döneminde burası Hasköyüne bağlı bir çiftlik durumunda iken, Musul tarafından bir beyin oğlu kurt Hasan Bey gelip buraya yerleşmiş ve çiftlik kendisine verilmiş. Balkan Savaşı sırasında Bulgaristan'dan 18 hane gelip buraya yerleşmişler. Daha sonraki yıllarda gelen göçmenlerle köy bugünkü duruma geldi. Musul'dan gelip çiftlik sahibi olan kurt Hasan Beyin memleketi olan Musul'dan geldiği için buraya "MUSULÇA" adını almış. Köyün geçim kaynağını tarım ve hayvancılık teşkil etmektedir. 13 bin dekar arazinin, 5 bin dekarı sulanır ve kalanı da kıraç arazidir.

Köyde aile, ana-baba ve çocuklardan oluşmaktadır. Birçok evde büyükanne ve büyükbaba da bulunmaktadır. Bir evde birden fazla erkek çocuklar arasında, evlenmeden sonra ayrılma ve ayrı ev kurma konusu bulunmaktadır. Ayrılan çocuğa, ev kurmada kardeş ve baba yardımcı olurlar. Geçimi için bir miktar arazi de verilir. Kız çocuklarına genelde ana-baba ölümünden sonra miras verilir.

Köy halkı Türk geleneği doğrultusunda ahlaki tutumlarını devam ettirmektedir. Dini inançlara karşı saygılıdır. Ramazan ayında ve cuma namazlarında cemaat çoğalmakta ve diğer vakitlerde azalmaktadır. Köyde az da olsa batıl inançlar bulunmaktadır. Adeta genelleşme durumuna gelen uma ve çarşamba günlerinde çamaşır yıkamak ve ev temizliği günah sayılır. Geçmişte cuma günleri iş yapmak, tarlaya gitmek de günah sayılırdı. Lohusalık dönemi vardır. Doğum yapan anne üç gün yalnız bırakılmaz. Üç gün sonra (üç günlük suyu) anne ve çocuk yıkanır. Lohusa da yatan anne ve çocuğu, yakınları, komşuları ziyarete gelirler, hediyeler getirirler. 20 ve 40 günlük çocuk, yakın akrabalarından birine ziyarete götürülür. Doğumlar, ebe veya doktor nezaretinde götürülür.

Geçmiş dönemlerde Nevruz ve Hıdırlez şenlikleri yapılırdı. Şimdi önemini yitirmiştir. Kış günlerinde, genç kızlar ve gelinler komşu evlerinde toplanır, şenlikler yaparlardı. Bu şenliklerde okunan bazı manilerden birkaç tanesi tespit edilmiştir :

Bahçenin kapısını, Akşamdan kalan yemek,

Bir vuruşta açarım, Sofraya konulur mu?

İstet yarim bir kere, Kapımızın zili yok,

Vermezlerse kaçarım. Geldiğin duyulur mu?

Bu Makale 5966 Defa Okunmustur.
 

Site Istatistikleri

Aktif Uyeler:170
Son Uyemiz:abbas
Son Ziyaretci:admin
Bolum:6
Kategori:7
Icerik Okunma:1656599
İçerik:837

Kimler Sitede

Suan Sitede:
  • 44 ziyaretci