Hava Durumu

 EDIRNE

Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_counterBugün194
mod_vvisit_counterDün302
mod_vvisit_counterBu Ay1653
mod_vvisit_counterToplam1144985
Kabaağaç Köyü
Çarşamba, 10 Mart 2010 01:03

Köy, İlçenin doğu güneyinde, İstanbul E5 karayolundan, Necatiye köyüne varmadan sağa sapılan yerde bulunmaktadır. Necatiye, Naipyusuf, Kulubalık ve Havsa ile çevrili bulunmaktadır. Bu sınırlar içinde, 11800 dekar arazisi bulunmaktadır. 2800 dekarı otlakiye, ve 9000 dekarı da işlenir, ekilir arazidir. Sazlık, ormanlık, bataklık, dağ, göl ve akarsuyu bulunmuyor. İlçenin 9,5 km. uzağındadır.

Köyü ikiye bölen derin bir çatak bulunmaktadır. Bu çatağın her iki yakasına dağınık kümelenmiş 74 hane bulunmaktadır. Evler, tatlı bir meyil satıh üzerine yapılanmış, 67 adet ev tek kat ve 7 adedi ise 2 kat plandadır. Bunların 60 adedi 3 oda bir salon, 14 adedi 2 oda bir salon şeklinde inşaa edilmiştir, %25'i tuğla, %25'i biriket ve %50'si kerpiç malzemesiyle yapılmıştır. Damlar çatılı ve kiremit örtülüdür.

Kesin olarak ne zaman kurulduğu bilinmiyor. Hep 93 Harbinden söz ediliyor. Yani 1877 Osmanlı-Rus Savaşı sonrası, Bulgar komitacıları tarafında göçe zorlananlar buralara gelip yerleşmişler. Bulgaristan'da boş kalan evlerine, köylerine Bulgarlar yerleşmişler. O dönemde gelen göçmenler, Edirne'de toplanıyor ve Edirne Valisi Rauf Paşa tarafından, boş bulunan çiftlik ve arazilere yerleştirililip iskan ediliyorlardı. Bu günkü köyün bulunduğu yer boş bir araziden ibaret. Ağaçlık-ormanlık, arazinin çoğunluğunu kaplıyormuş. Yeşillik ve otu bol olan bu yerin, ağaçların altında kaba gölgenin çokluğundan "Kabaağaçlardan" söz edilirmiş. Bu Kabaağaçların bol oluşundan, bu köy adını "KABAAĞAÇ" olarak almış oldu.

Köyün ekonomik yapısı tarıma dayanmaktadır. Yan gelir olarak hayvancı­lık ve az miktarda da ticaret yapılmaktadır.

Köyde aile efradı ana-baba ve çocuklardan oluşmaktadır. Eskiden birkaç kardeş aynı çatı altında uzun yıllar işbirliği içinde çalışabildikleri halde günümüzde bunun devamı mümkün olmuyor. Evlenmelerden sonra, ayrılma işlemi gündeme gelmektedir. Ayrılmalar kimi güzellikle ve kimi de darılma ile olmaktadır. Baba, ayrılan oğluna yardımcı olmaktadır (ev kurma ve arazi gibi). Esas malmülk paylaşımı, ana-baba ölümünden sonra yapılmaktadır. Evlenmeler, kız ve oğlanın istekleri doğrultusunda yapılmaktadır. Düğünler, davul-zurna ile yapılır ve düğün pazar günü son bulur.

Bu Makale 5440 Defa Okunmustur.
 

Site Istatistikleri

Aktif Uyeler:170
Son Uyemiz:abbas
Son Ziyaretci:admin
Bolum:6
Kategori:7
Icerik Okunma:1656597
İçerik:837

Kimler Sitede

Suan Sitede:
  • 38 ziyaretci