Hava Durumu

 EDIRNE

Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_counterBugün148
mod_vvisit_counterDün412
mod_vvisit_counterBu Ay12805
mod_vvisit_counterToplam1136046
Habiller Köyü
Çarşamba, 10 Mart 2010 01:00

Köy, Kırklareli-Edirne asfaltının 4 km. kuzeyinde bulunmaktadır. Köyü, Musulça, Geçkinli, Köşen Çiftliği, Demirhanlı, Hacıömer, Söğütlüdere Köyleri ile çevrilidir. Bu sınırlar içinde, 23000 bin dekar araziye sahip bulunan köyün, 3000 dekar mera ve 20 bin dekarı ekilir arazisi güzel ve verimlidir. Dağı, bataklığı, sazlığı yoktur. Arazi hafif engebeli ve iki dere ile bölünmektedir. Bu Oğulpaşa Köyünden geçen dere ve Söğütlüdere Köyünden geçen derelerdir. D.S.İ. tarafından yapılan bir gölet bulunmaktadır. Bundan başka göl ve akarsuyu da yoktur.

Ev konumları genelde bir topluluk kümesi arz eder. Köyün doğusundan Kesili deresi (bu dereye Havsa1 da Oluklu denir) geçmektedir. Köyü ikiye bölen Pepin (Kuru) deresi bulunmaktadır. Köyün evleri bu derenin batısında %25'i ve doğusunda %75'i bulunmaktadır. Binalar hafif meyilli bir satıh üzerine yapılmıştır. 146 hanelik köy evlerinden, 7 tanesi iki katlı, 132 tanesi de tek kat planı şeklindedir. Bu binalardan 60 adedi 4 oda bir salon, 21 adedi 2 oda bir salon, 65 adedi 3 oda bir salon biçiminde inşaa edilmişlerdir. Binaların %35'i kerpiç, %44'ü biriket, %15'i tuğla ve %6'sı betonarme malzemesi ile yapılmıştır.

Köyün ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu kesin olarak belli değildir. 1913 tarihinden önce burası bir Bulgar köyü idi. 1912-13 Balkan Savaşı sırasında, Bulgaristan'dan 12 hane gelip, bu köyün yakınında geçici olarak yerleşiyorlar. Balkan Savaşı sonrasında, Bulgarlar köyü terk edip gidince 12 hanelik göçmenler köyün boş evlerine yerleşiyorlar. Daha sonraki yıllarda gerek Romanya, Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelen göçmenlerle bu günkü duruma geliyor.

Köyün batı tarafında, bir eski mezarlık var ki halen ölüler buraya gömülmektedir. Bu mezarlıkta yan yana iki dikili taş bulunmaktadır; aslında bu taşlar, yapılan kültürel araştırmalara göre "MENHİR" denilen ve dikilişleri milat öncesine dayanmış oldukları kesinlik kazanmıştır. Halk arasında bunlara Habil ile Kabil denilmekte ve bu taşların adlarına izafeten köyün adı "HABİLLER" olmuş. Köyün ekonomik yapısı tarıma dayanmakta ve yan gelir olarak hayvancılık da yapılmaktadır. Az olarak çeşitli konularda ticaret yapılmaktadır.

Türk geleneği doğrultusunda ahlaki tutumlar devam etmekte, dini inanç İslam üzerine olup ibadetler ev ve camilerde yapılmaktadır. Ramazan günlerinde ve cuma namazlarında cemaat fazlalaşmaktadır. Köyde her yıl okul sonrası çocuklara Kur'an kursu açılmakta ve kurs sonunda hatim duası yapılmaktadır.

Köyde az da olsa batıl inançlara inananlar bulunmaktadır. Perşembe gününün akşamı ve cuma günlerinde nakış ve dikiş işi yapıldığı takdirde, iğnenin ölmüş bulunan yakınların gözüne batarmış gibi bir inan. bulunmaktadır Çamaşır yıkamak ve temizlik işleri salı, çarşamba, cuma ve cumartesi günleri sakıncalı görülür.

Geçmiş dönemlerde Nevruz Bayramı ve 6-7 Mayıs Hıdırlez şenlikleri yapılırdı. Hıdırlez öncesi kızlar kendilerine ait bir eşyayı küp içine koyup toprağa gömerler. Hıdırlez sabahı bu küp mani okunarak açılır. Okunan maniye göre çıkan eşyanın sahibi kızın geleceğe ait bazı anlamlar çıkarılırdı. O dönemlerde okunan manilerden birkaç tanesi aşağıda yazılıdır :

Şeftali satan bilir, Maniyi ata ata,

Maniyi atan bilir, Şeftali sata sata,

Kızların kıymetini, Ak tenlerim çürüdü,

Yalnız yatan bilir. Yalnız yata yata.

Buz üstünde sarayım, Mavi yelekli yarim,

Yari kime sorayım, Çarkı felekli yarim,

Yarsız geçen ömrümü, Nasıl bensiz durursun,

Ömürden mi sayarım. Mermer yürekli yarim.

Bu Makale 6167 Defa Okunmustur.
 

Site Istatistikleri

Aktif Uyeler:170
Son Uyemiz:abbas
Son Ziyaretci:admin
Bolum:6
Kategori:7
Icerik Okunma:1650482
İçerik:837

Kimler Sitede

Suan Sitede:
  • 61 ziyaretci