Hava Durumu

 EDIRNE

Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_counterBugün206
mod_vvisit_counterDün302
mod_vvisit_counterBu Ay1665
mod_vvisit_counterToplam1144997
Çukurköy
Çarşamba, 10 Mart 2010 00:59

Köy, İlçe merkezinden 11 km. uzaklıkta, Uzunköprü asvaltı üzerinde bulunmaktadır. Kulubalık, Bakışlar, Aslıhan, Şerbettar ve Kuzucu Köyleriyle çevrilidir. Bu sınırlar içerisinde, 11300 dekar araziye sahip bulunan köyün, 1200 dekarı mera ve 10100 dekarı da ekilebilen arazidir. 1500 dekarı sulanabilen ve 8600 dekarı da kıraç arazidir. Köyün, dağı, sazlık, bataklık, göl yeri yoktur. Akarsuyu, Havsa deresidir.

Köy, Uzunköprü asfaltının batı tarafında ve hemen bitişiğinde yer almaktadır. Ev konumları toplu bir görünüm arz eder, evlerin %50'si düz ve %50'si tatlı bir meyil satın üzerinde kurulmuştur. 113 haneden ibaret olan köyün binalarından, 3 tanesi 2 katlı, 110 adedi de tek katlıdır. Evlerin 13 adedi 3 oda bir salon, 100 adedi ise 2 oda bir salon planı üzerine yapılmış, %60' kerpiç, %30'u biriket ve % 10'u tuğla malzemesi ile inşaa edilmiş bulunmaktadır. Damlar, çatılı ve kiremit örtülüdür.

Köyün, kesin olarak hangi tarihte kurulduğu bilinmemekle beraber, 1876-77 Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında (93 harbi) Bulgar politikacıların Türk köylerini basarak göçe zorlanmaları neticesinde Edirne'ye akın eden göçmenlerden bir bölümü, Hükümetçe buraya yerleştirmek suretiyle köyün kurulmuş olduğu kesinlik kazanmaktadır.

Köyün ilk kurulduğu yer, etrafındaki araziye nispeten daha alçak ve çukurumsu bir yer olduğu ve bu nedenle zaman zaman yağan yağmurlardan hasıl olan su taşkınlarına maruz kalması "burası Çukur"dur denmiş ve bunun üzerine adını da "Çukur köy" almış bulunmaktadır.

Ekonomik durumu tamamen tarıma ve hayvancılığa dayanmaktadır. Üretilen sütlerin bir bölümü kooperatif kanalı ile pazarlanmakta, bir bölümü de üreticiler kendileri pazarlamaktadır. Besi hayvanlarını, köye gelen celeplere ve Havsa İlçe merkezinde kurulan pazarında pazarlamakta (Uzunköprü pazarına da gidilmektedir.) Kurbanlıkların bir bölümü buralarda, bir bölümü İstanbul'a sevk edilip orada pazarlanmaktadır. Köyde bir Sulama Kooperatifi bulunmaktadır. Amacı ortakların arazilerini sulama çalışmalarını geliştirme ve ortakların süt ürünlerini pazarlamakta ve ortakların ihtiyacına kadar süt ve besi yemi temin etmektedir.

Köyde aile, ana-baba ve çocuklardan oluşmaktadır. Aile mevhumu diğer köylerde devam ettiği gibi burada da mevcuttur. Genel olarak kardeşler arasındaki ayrılmalar, evlenme olayından sonra olmaktadır. Ayrılan kardeşe ev yapımı ve bir miktar da arazi verilir. Kızlar, ana-babanın ölümünden sonra miras almaktadırlar. Genelde erkek kardeşler arasında uzlaşma sağlanmaktadır. Evlenmeler her yerde olduğu gibi burada da eskiden görücü usulüyle yapılırdı.

Cumhuriyet döneminden sonra, aile büyükleri kararlarına göre yapılmakta ise de gençlerin rızaları alınmaktadır. Kızın istediği bir yere verilmemesi durumunda kız kaçması olayı da doğal karşılanmaktadır. Düğünler davul, zurna ve ince çalgı ile yapılmaktadır. Eskiden perşembe günü son bulan düğünde şimdi pazar günü son bulmaktadır.

Köyde, dince kutsal sayılan günlere saygı vardır. Kandil Gecesi öncesinde lokma pişirilip komşulara dağıtılır, küçük yaşta çocuğu ölen anneler perşembe gününün gecesinde ve cuma günü, el işi, örgü, dikiş-nakış yapmazlar, çamaşır yıkamazlar. Lohusa kadın ilk günlerinde yalnız bırakılmaz.

Eskiden 6-7 Mayıs Hıdırlez şenlikleri yapılırdı. Dere boyunda ağaçlara salıncak kurulur, gençler eğlenir, birbirlerine maniler okurlardı. Kış günlerinde gece komşu toplantıları, oturmalar ve mısır patlatarak eğlence yapılırdı. Bunların hepsi tarihe karışmış durumdadır. O zamanlarda okunan manilerden bir demet :

Mendili katlıyorsun, Ben bir mani söylüyom.

Dalını saklıyorsun, Hep utana utana,

Ne kabahat yaptım yarim, Haydi yarim gidelim,

Başını sallıyorsun. Sizin güzel vatana.

Ayakların toz oldu, Boynumdaki altınlar,

Komşular kurnaz oldu, Limon sarısı yarim,

Komşuların yüzünden, Sana kısmet olmasın,

Sevgilim gelmez oldu. Benden başkası yarim.

Bu Makale 5509 Defa Okunmustur.
 

Site Istatistikleri

Aktif Uyeler:170
Son Uyemiz:abbas
Son Ziyaretci:admin
Bolum:6
Kategori:7
Icerik Okunma:1656626
İçerik:837

Kimler Sitede

Suan Sitede:
  • 20 ziyaretci