Hava Durumu

 EDIRNE

Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_counterBugün197
mod_vvisit_counterDün302
mod_vvisit_counterBu Ay1656
mod_vvisit_counterToplam1144988
Çeşmeleri
Çarşamba, 10 Mart 2010 00:30

ÇEŞMELER

Çeşmelerden biri,bu gün Hacı Süleyman( Abdüs-Selam)Camii yanında olduğu söylenen çeşmedir. Bu çeşme şimdi yoktur. Kitabesi mevcuttur.

Köşe Çeşmesi(Çarşı Çeşme) Sokullu Hamamı’nın kuzey batı köşesindedir.İlk yapılış yeri, bugünkü yerin kuzeyinde ve yolun orta yerinde idi. Her iki yönünden yol geçer ve her iki tarafında kümeleri vardı. Sonradan onarılmış ve bugünkü yere taşınmıştır. Yapılış şekli üç kurnalı olup daha sonra iki kurna ilave edilmiştir.

Çukurçeşme, Hacıisa Mahallesinde, Çukurçeşme sokağındadır. Şimdi bu çeşme yoktur.Sadece aynı sokakta bulunan Turgut Efe’lerin bina duvarlarında yeri bellidir.Soğukçeşme, Helvacı Mahallesinde, Soğukçeşme sokağındadır. Kitabe yeri mevcut olup, kitabesi yoktur. Ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Çarşı çeşmesine gelen suyun kolundan biridir.

Sülüklü Çeşmesi, Hacıgazi mahallesinde,Sülüklü sokağında Kırklareli caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Hanımdudu Çeşmesi,Hacıgazi Mahallesi çıkışında,Kırklareli caddesi altındadır.Ufacık köprüyü geçince sağda bulunmaktadır.

Koyunbaba çeşmesinin, bugün yeri hiç belli değildir.Yerini bilen ihtiyarlar şöyle tarif etmektedirler: Kurtbey mezarına çok yakın ve Kırklareli caddesine yakın bir yerde imiş.Buradan da bir kol ayrılıp Varoş mahallesi mezarlık yolunun hemen başında bir çeşmeden söz edilmektedir. Bugün bu çeşme yoktur ve yeri de belli değildir.

Bütün bu çeşmelerin suyu Hacıgazi Mahallesinin sonunda ve bayır üzerinde bulunan yeraltındaki kaynaktan gelmektedir.Sadece Hanımdudu çeşmesinin suyu ayrı bir kaynaktan gelmektedir.Derinde bulunan bu kaynaktan geniş bir su yolu ile kasabaya gelmekte ve bu su yolu üzerinde beş adet baca bulunmaktadır. Söylentilere göre buranın su sorunu Koyunbaba adında bir kişi tarafından halledildiği ve maddi yönünü de Defterdar Abdüs-Selam’ın karşıladığı sanılmaktadır.

Bu Makale 5800 Defa Okunmustur.
 

Site Istatistikleri

Aktif Uyeler:170
Son Uyemiz:abbas
Son Ziyaretci:admin
Bolum:6
Kategori:7
Icerik Okunma:1656607
İçerik:837

Kimler Sitede

Suan Sitede:
  • 30 ziyaretci