Hava Durumu

 EDIRNE

Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_counterBugün208
mod_vvisit_counterDün302
mod_vvisit_counterBu Ay1667
mod_vvisit_counterToplam1144998
Bakışlar Köyü
Çarşamba, 10 Mart 2010 00:58

Köy, İlçe merkezine 13 km. uzaklıkta ve Uzunköprü asvaltınm hemen 300 metre doğusunda yer alır. Köyü, Naipyusuf, Çukurköy, Kulubalık ve Tahal köyleri çevrelemektedir. Bu sınırlar içerisinde 8850 dekar arazisi bulunmaktadır. Bunun 1000 dekarı otlakiye, 7500 dekarı ekilir arazidir. 200 dekarı bağlıktır. 3000 dekar arazisi sulu arazidir. Köy arazileri içerisinde dağ, göl, bataklık ve sazlık yoktur. Akarsuyu, Havsa deresinden başka yoktur. Arazilerin bir bölümü bu dereden, bir bölümü de yer altı suyu ile sulanır.

Köyün bir kısmı düz, bir kısmı az meyilli bir satıh üzerine kurulmuştur. Köye girişte Havsa deresi üzerinde bir betonarme köprü bulunmaktadır. Köyde 70 hane olup, evler toplu kümeyi arz etmektedir. Binaların %60'ı düz ve %40'ı az meyilli konumu görüntülenmektedir. Köyde 6 bina iki katlı, 64 bina ise tek kat planı üzerine yapılmış, bunların 6 adedi 4 oda bir salon, 64 adedi ise 2 oda bir salon tipindedir. %4'ü betonarme, %96'sı kerpiç malzemesinden inşaa edilmiştir. Binalar, çatılı ve kiremitle örtülüdür.

Köy, 1878-79 Rus Savaşı (93 harbi)'n dan sonra, Bulgaristan'dan gelen göçmenlerle kurulmuştur. Bulgaristan'dan, Bulgar komitacıları tarafından göçe zorlananlar, Edirne merkezinde toplanıyor, buradan da Valiliğin emriyle çiftliklere dağıtılıyorlardı. İlkin 15 hanelik bir kafile, Hayriye isimli bir kadına ait olan bu çiftliğe yerleştiriliyor. Bu çiftlik arazisinde icar karşılığında çalışmaya başlıyorlar. Arkası kesilmeyen göçmenlerin buraya yerleştirilmeleri sonucu bir köy durumuna geldi. Hayırsever olan çiftlik sahibine "HAYRİYE BU ÇİFTLİĞİ BAĞIŞLAR" sözleri üzerine, çiftlik, göçmenlere bağışlanmış oldu. Bu nedenle Hayriye adına bağışlar eklenmiş ve köyün adı, Hayriye bağışlar oldu. Daha sonraki yıllarda Hayriye adı terk edilerek, sadece Bağışlar kalıyor. Bu da zamanda Bağışlar yerine BAKIŞLAR telafuz ediliyor ve böylece resmi adı oluyor.

Köy halkı, örf adetlerine her ne kadar bağlı ise de yine de yeni gelişmelere ayak uydurmaya çalışmaktadır. Cumhuriyet dönemi öncesi evlenmeler görücü usulü ile yapılırdı. Cumhuriyet döneminden sonra yavaş yavaş bu tür velenmeler kayboldu ve kız-oğlan anlaşmalarına ve söz sahibi olmalarına izin verildi. Bu duruma ana-baba da artık doğal bakıyor. Düğünler genellikle, davul, zurna ile yapılmaktadır. Son zamanlarda ince çalgı da düğünlere girmiş oldu. Eskiden düğünler, perşembe günü son bulurken şimdi pazar günü son bulmaktadır.K

Köyde eski cami yıkılmakla, yeni cami 1956 yılında köy halkı tarafından el birliği ile yapılmıştır. Dini inançlarına bağlı bulunan halk, Ramazan ayında ve cuma günlerinde cami cemaati fazlalaşmakta, diğer zamanlarda azalmaktadır. Küçük çocuğu ölen anneler, perşembe gününün akşamı ve cuma günü el işi, dikiş ve nakış yapmazlar. Gerçek nedenini bilmeyenler de buna uymaktadır.

Bu Makale 5299 Defa Okunmustur.
 

Site Istatistikleri

Aktif Uyeler:170
Son Uyemiz:abbas
Son Ziyaretci:admin
Bolum:6
Kategori:7
Icerik Okunma:1656629
İçerik:837

Kimler Sitede

Suan Sitede:
  • 21 ziyaretci